SVÍTIDLO LEVNĚ používá soubory cookie pro zlepšení kvality poskytovaných služeb. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

Jak vybrat kvalitní Vánoční osvětlení?

Vánoční svátky - padající sníh, praskající dřevo v rozpáleném krbu, vůně cukroví, chuť kapra s bramborovým salátem, příjemná atmosféra v rodinném kruhu, radost, spousta dárků. Když zavřete oči, tak všechny tyto věci se vám hned zobrazí a vykouzlí Vám úsměv na tváři. Ale počkat, co nám tam chybí. Stromeček, ozdoby a vánoční světla. Aby to Vaší představivosti nechybělo, tak se zde budeme zabývat právě vánočním osvětlením.

Co si můžeme představit pod pojmem vánoční osvětlení? Asi nejdůležitější věcí budou  Vánoční svítící řetězy, které můžeme umístit na Vánoční stromek, na stromky na zahradě, na plot, zábradlí, okno, dveře, prostě téměř kamkoliv. Další položkou Vánočního osvětlení jsou svítící ozdoby, jak už na stromek, nebo kdekoliv jinde. Spadají pod ně svítící postavičky, vánoční svítící hvězdy a také svícny.

Všechny Vánoční ozdoby mají něco společného, a to je to, že je jich před Vánoci všude plno, některé jsou drahé, další jsou levné, některé září, blikají a mění barvy, další zase jemně svítí. Nejde říci, které z těchto dekorací jsou hezké a které ne. Je to otázka vkusu. Mezi těmi hromadami nabídek s Vánočním osvětlením by se jeden ztratil. A řekněme si, komu se chce strávit půl dne běháním po obchodech a sháněním vánočního osvětlení? Ti, kteří jej máte z loňska, tak jste šťastlivci a nemusíte letos nic řešit. Vy, kteří máte před sebou nelehký úkol jako já, si říkáte: „Kdy to stihnu? Kde na to vezmu peníze? Jak vyberu to správné Vánoční osvětlení?“ Na všechny tyto otázky se Vám pokusím odpovědět v tomto článku, a tím Vám pomoci k radostnému a téměř bezstarostnému prožití svátků.

Kdy to stihnu?

Na tento problém mám jedinou a podle mne tu nejlepší radu. Žijeme ve 21. století a to znamená, že máme vše tak říkajíc na dosah ruky. Internet je plný e-shopů, bazarů, aukcí a dalších různých míst, kde můžeme sehnat vše. A mezi hromadou nabízených věcí bude i spousta Vánočního osvětlení.

Nakupování přes internet je velmi rychlé, v dnešní době můžete mít zboží, které si objednáte již na druhý den doma, či na poště. Výhoda toho, že si můžete v klidu a teple prohlédnout zboží na e-shopu a objednat si jej jednoduchým kliknutím a vypsáním pár kontaktních údajů.

Takže na otázku „Kdy to stihnu?“ mám odpověď: „Stačí jeden večer doma při počítači.“

Kde na to vezmu peníze?

V dnešní době není Vánoční osvětlení zbožím pro šlechtu, ale svítidla jsou rozdělena do různých cenových tříd a kategorií. Není vždy pravidlem, že levná svítidla jsou nekvalitní a právě ta drahá jsou nejlepší. I kvalitní Vánoční osvětlení lze koupit za menší obnos peněz. Jen je třeba najít to správné. A jak na to? Na to odpovím v další otázce.

Takže na otázku „Kde na to vezmu peníze?“ mám odpověď: „Nebude třeba moc peněz, když budete umět najít kvalitní a nepředražené Vánoční osvětlení.“

Jak vyberu to správné Vánoční osvětlení?

Nebudu Vám tady radit jakou si máte koupit Vánoční hvězdu nebo Vánoční řetěz, to je na vašem vkusu, jak už jsem zmínil výše. Uvedu Vám zde pár základních bodů, kterých je dobré se držet při výběru Vánočního svítidla. Hlavní pravidla pro výběr Vánočního osvětlení jsou:

 • bezpečnost
 • nízká spotřeba
 • vzhled

Technologie pokročila, od pana Edisona se zdroje světla posunuly o velký kus dál. Staré vláknové žárovky s vysokou spotřebou, malou účinnosti a velkou teplotou se již téměř nepoužívají. Pokud byste však našli ještě nějaké Vánoční osvětlení s vláknovým zdrojem světla, tak jej určitě nekupujte.  Pokud máte zalíbení v teplé žluté barvě, které vláknová žárovka vydává, vězte, že technologie LED osvětlení je už na takové úrovni, že umí úplně dokonale napodobit tuto barvu světla.

Vláknová žárovka je nevhodná jak svou velkou spotřebou, která je minimálně desetinásobná oproti LED zdrojům a také velkým zahříváním. Vláknová žárovka může mít teplotu na povrchu až 90°C. A to už stačí aby se o ni někdo popálil, a nebo se roztavil plast, ve které, je tento světelná zdroj zasazen. Tím pádem dojde k obnažení vodičů a může dojít k úrazu elektrickým proudem.

Zdroj světla LED má malou provozní teplotu, nízkou spotřebu a barev světla najdete nespočet. Jelikož v dnešní době se LEDky používají téměř na každém kroku, nejsou drahé. Takže pokud budete kupovat Vánoční osvětlení, sáhněte po LEDkových. Vězte, že i když najdete nějaké jiné zdroje o něco levnější, tak Vám nevydrží tolik co LED zdroje, které mají opravdu dlouhou životnost. A co si budeme povídat, komu by se to nakupování chtělo opakovat zase příští rok znova?

Další výhodou LED světelných zdrojů je použití transformátoru. Tyto ozdoby fungují na bezpečném napětí 12V nebo 24V, u kterého nehrozí zranění elektrickým proudem. Před transformátorem je samozřejmě 230V přímo ze sítě, takže potřebujete tento kousek ochránit před ratolestmi a domácími mazlíčky. U celé délky řetězu za transformátorem si můžete být jistí, že se nemá co stát.

Při koupi je ještě důležité zohlednit to, zda budou ozdoby instalovány dovnitř, nebo ven. Při venkovní instalaci je vhodné dbát na to, aby do svítidla nenatekla voda a tím pádem by zkratovalo. Tuto informaci nám udává stupeň krytí IP. Pokud je IP 44 a vyšší, tak je vše v pořádku a může být svítidlo použito jako venkovní. Nic nám nebrání k tomu, abychom použili toto svítidlo samozřejmě uvnitř domu / bytu. Pokud budeme chtít z nějakého důvodu osvětlit prostory, které by byly pod vodou a svítidlo by se tak muselo přímo do tekutiny ponořit, potřebujeme krytí minimálně IP67.

Nezapomeňte po svátcích uložit Vánoční osvětlení do suchého prostředí. Do sklepa elektronika nepatří, kontakty vlhnou a oxidují.

A co se týče vzhledu: Vyberte si to, co se vám líbí, možností je hodně i při LED zdrojích.

Na závěr mám pro Vás připravené dva body:

 1. Tip na délku řetězu při velikosti vánočního stromku:

 

 1. Postup nakupování Vánočního osvětlení Františka Vopršálka - Vánočního sebevraha:

 

 1. Nákup Vánočního osvětlení na tržnici.
 2. Koupě řetězu s tenčím vodičem než na sluchátkách k mobilu a vláknovými žárovkami na 230V
 3. Vyzdobení zahradních tují světelným řetězem s použitím do interiéru (IP20)
 4. Zavěsit těžké Vánoční ozdoby přímo na řetěz.
 5. Nechat rozsvícené Vánoční ozdoby, když nikdo není přítomen.
 6. Po Vánocích schovat řetěz do sklepa, tam je tma a vlhko, tam mu bude dobře.