SVÍTIDLO LEVNĚ používá soubory cookie pro zlepšení kvality poskytovaných služeb. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

VÝBAVA DO PŘÍRODY

aneb na co je třeba dávat pozor a bez čeho se neobejdete

7.7.2016, autor: Lilian Prášková

Mnoho lidí využívá letní období k tomu, aby vzali pár nejnutnějších věcí a vyrazili z přehřátého města někam pryč. Někteří jedou pod stan, jiní na vodu, další lezou po skalách a někdo si jednoduše vyjede dokempingového městečka, aby mohl relaxovat. Ať tak či onak, vždycky se postavíme před rozhodování, co si vzít a co ne.

ZÁKLADNÍ VÝBAVA KAŽDÉHO VÝLETNÍKA

Možná to znáte také. Naplníte batohy věcmi tak, že už nejdou pomalu dopnout a myslíte si, že už definitivně máte všechno a pak se vám takřka na místě rozjasní v hlavě a zjistíte, že jste si například zapomněli baterku. Na první pohled maličkost, ale takový detail vám může v závěru zkazit v mžiku radost z celé dovolené.

Takže, jaké je svaté desatero kempování?

 - Spacák

 - Karimatka

 - Světlo (čelovka, baterka, lucerna, svítilna)

 - Křesadlo, sirky nebo zapalovač

 - Vařič a lžíce

 - Univerzální nožík pro všechny příležitosti

 - Peníze a doklady

 - Repelent (a ten se vám bude opravdu hodit)

 - Pláštěnka (protože nikdy nevíte, co se chystá)

 - Hygiena (zubní pasta, kartáček, mýdlo)

Další kempingové příslušenství jen rozvíjí základní kategorie. Samozřejmě v případě, že jedete do divoké přírody, kde po člověku neštěkne ani pes, tak počítáme s obstojnou zásobou jídla, přibalíme sekerku na dřevo a další nástroje, které se vám budou hodit.

BUDIŽ SVĚTLO...

Na světlo při balení věcí mnohokrát zapomínáme a pak toho litujeme. Bez světla si neposvítíte na cestu do kempingového městečka, jednoduše se ztratíte a těžko o sobě dáte vědět. Mít v každém případě při sobě světlo je nejen bezpečné, ale ušetří vám to mnoho mrzutostí, které byste jinak museli řešit.

Která světla se hodí vzít s sebou?

ČELOVKA

Čelová svítilna, "čelovka", je jedna z věcí, kterou byste měli balit kdekoliv jedete. Hodí se nejen k noční turistice, ale hravě s ní najdete zatoulané věci v batohu a ve stanu obstojně nahradí funkci centrálního osvětlení.  Mezi její hlavní výhody patří lehkost, snadná manipulace a fakt, že ji stačí jednoduše nasadit na čelo a budete mít volné ruce.

BATERKA

Jestli by čelovka měla patřit do základní výbavy každého cestovatele, pak u baterky to platí dvojnásob. Baterka je jednoduše nepostradatelná. V dnešní době najdete klasické baterky nebo LED baterky, všechny v různých velikostech a odstínech. Baterky plní do jisté míry funkci čelových svítidel - hodí se k noční turistice, ve stanu mohou posloužit jako zdroj světla a navíc vydrží svítit mnoho a mnoho hodin.

LUCERNA

Lucerny jednoznačně patří k pohodlnému "výletnictví". Jestli jedete na dovolenou nebo pod stan a chcete si vše užít v pohodě a bez starostí, tak vám lucerny doplní vytoužený komfort. Lucerny zastávají na výletech funkci centrálního osvětlení. Večer vám navodí příjemnou atmosféru a nechají vás bezpečně splynout s okolím.

POZOR! JEDEME CELÁ RODINA

Chcete si udělat výlet s celou rodinou? Vyjet si s dětmi na výlet do přírody může být buď absolutně úžasný zážitek nebo naopak extrémně frustrující zkušenost. Pokud chcete patřit mezi tu šťastnější sortu lidí, doporučujeme tyto tipy:

1. Připravte se na každé počasí

2. Zásobte se stolními i pohybovými hrami, aby se děti nenudily

3. Vezměte s sebou kola a oblíbené hračky

4. Nepodceňujte výstražné nápisy a doporučení

5. Buďte flexibilní - což je zároveň nejdůležitější pravidlo. Na cestě se může stát cokoliv a vy s tím musíte počítat. Neztrácejte proto hlavu a mějte při sobě vždycky záložní plán.

MALÉ VYCHYTÁVKY, KTERÉ DĚLAJÍ VELKÉ DIVY

Jedete do přírody a zapomněli jste si svítilnu do stanu? Nevadí. Stačí, když budete mít po ruce kanystr s vodou, který naplníte do plna a na něj připnete čelovku. Voda se nádherné prozáří a rozptýlí světlo po celém stanu!

Chcete rychle a bez námahy rozdělat oheň? Stačí, když před odjezdem namočíte odličovací tamponky do vosku a necháte je zaschnout. Rozdělání ohně pak bude hračka i pro začátečníka.